Det var totalt ligesom i American Pie

 

For Theodor blev udvekslingsopholdet mødet med et rebelsk og støttende studiemiljø, der åbnede dørene til en forskerkarriere inden for fysikkens verden.

Kan du huske din første dag på Berkeley?

Ja, wow, det var en total college-oplevelse. Det første jeg gik forbi på Campus, var Frat Row. Jeg ankom under Rush Week, og der var fester og beer-pong ved poolen. Det var totalt ligesom i filmen American Pie. Det var så grineren, solen skinnede, og jeg kom bare gående der med min kuffert. Jeg vidste ikke, at det er en superkompakt collegeby, og jeg anede heller ikke noget om solnedgangsudsigten, som er noget af det bedste ved Berkeley.

Hvorfor valgte du et udvekslingsophold på Berkeley?

Jeg tog afsted for at arbejde med en god professor og for at blive del af et miljø, hvor der er fuld opbakning til undergraduate-studerende som ønsker at forske. Jeg blev tilknyttet en forskningsgruppe og kunne arbejde med mit bachelorprojekt i et helt år. Det er meget anderledes end på de danske universiteter. Og der er supermeget støtte til alt, men man arbejder også hårdt.

Kan du beskrive din oplevelse af Berkeley?

På Berkeley er alle unikke, og man er lidt rebelske. Der er altid en demonstration, og der er altid nogen, der er utilfredse. En aften på vej hjem kan jeg høre, at der er helikoptere, og folk der råber og skriger på Campus. Da jeg kommer hjem, kan jeg se på nyhederne, at der har været kæmpe-demonstrationer. Ruder er blevet smadret og ildebrande er blevet påsat. De studerende har demonstreret mod en inviteret taler, som er meget fremmedhadsk. Han endte med ikke at kunne tale pga. demonstrationerne.

Men Berkeley har også været en ’enabler’ for mig. Jeg var ikke kommet ind på de universiteter, som jeg er kommet ind på, hvis jeg ikke havde gået på Berkeley. Jeg havde nok heller ikke fået de samme skills, kontakter og venner. Jeg søgte min ph.d., mens jeg var i USA, og jeg fik stor hjælp fra folk på Berkeley.

Hvad drømmer du om i fremtiden?

Min drøm og min ambition er at kunne tage noget ny fysik, gøre det skalerbart og medvirke til, at det kan bruges til noget. Det kunne fx være kvante-computing. Jeg vil gerne ændre livet for så mange mennesker som muligt på en bæredygtig måde. Jeg er impact-orienteret, hvilket kan være lidt svært i kombination med fysik, men man kan jo drømme stort og prøve at komme i den retning med sin forskning.

Theodor Lundberg

Theodor Lundberg(23 år)

Theodor læste fysik på Københavns Universitet. På sit tredje studieår tog han et 1-årig udvekslingsophold på University of California, Berkeley.

Fundraising i alt:102.000 kr.
Ansøgt21 fonde & legater
Bevilget7 fonde & legater

Ved at bruge Legatbogen.dk accepterer du vores Cookiepolitik og Persondatapolitik.

I begrænset periode: Legatbogen for studerende

Få hvad du skal bruge for at kickstarte din legatsøgning: Eksempler, skabeloner og meget mere.